Zajímavá místa v okolí

Zámek Štiřín

vzdálenost 7.5 km

Barokní Zámek Štiřín se nachází v romantickém prostředí v anglickém zámeckém parku, v oblopení několika rybníků.

Na místě dnešního zámku byla počátkem 15. století vystavěna tvrz, kde roku 1562 nocoval král Maxmilián při své první panovnické cestě do Prahy. Po třicetileté válce došlo k přestavbě na zámek se zahradou.

Jméno Štiřína, dnes části obce Kamenice, je doloženo od roku 1395 ve jméně Chvala ze Štiřína, jméno obce se pak vyskytuje řadu století v podobě Stiřín, později též Stiřím, Štiřím.

Dnes zámek funguje jako hotel, wellness, místo konání svateb či konferencí.

zdroj: https://www.informuji.cz/

Rozhledna Pepř

vzdálenost 11.7 km

Teprve před několika lety byla na kopci Pepř asi kilometr od Jílového u Prahy otevřena stejnojmenná rozhledna.

30metrového kovového vysílače s vyhlídkovou plošinou v 18 metrech jsou za příznivých podmínek vidět Praha, Brdy, vysílač Cukrák, Votice, zámek Konopiště, Středočeská pahorkatina a samozřejmě Jílové.

Až k rozhledně se dá dojet autem. Kdo se chce projít, může zaparkovat v Horní Studené, odkud je to ještě asi 500 metrů, nebo v Jílovém, odkud vás k rozhledně dovede asi kilometr dlouhá červeně značená naučná stezka. Nejbližší zastávka vlaku je právě ta v Jílovém.

Rozhledna je volně přístupná.

zdroj: https://www.navylet.cz

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

vzdálenost 12 km

Zbořený Kostelec je zřícenina hradu ze 13. století nad stejnojmennou vesnicí. Hrad založil král Václav II. a ten poté několikrát změnil majitele. V 15. století byl majitelem Kuneš Rozkoš z Dubé, který v okolí loupil, a proto byl hrad obležen a dobyt. Na hradě se ale usídlil čelní představitel protipoděbradské opozice, a proto hrad znovu dobylo a zbořilo královské vojsko.

Dodnes se zachovaly mohutné zbytky zdí i padacího mostu.

Hrad je volně přístupný a dostanete se k němu po značených turistických trasách.

zdroj: https://www.navylet.cz

Vojenské technické muzeum VHÚ

vzdálenost 13.3 km

Lešanech u Týnce nad Sázavou ve středních Čechách sídlí v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren expozice, která zaujme především příznivce vojenské techniky.

Vojenské technické muzeum je spravováno Vojenským historickým ústavem v Praze a je jedním z nejvýznamnějších svého druhu v Evropě. Návštěvníci se tady mohou těšit na rozsáhlou sbírku více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů nebo obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Nechybí ani raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál z období od roku 1890 až do současnosti.

V halách i pod širým nebem najdou zájemci řadu světových unikátů: patří mezi ně například sbírka československých vojenských tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů z let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Za pozornost pak určitě stojí také raketová technika a tanky z období studené války.

zdroj: https://www.navylet.cz

Modřanská rokle

vzdálenost 13.4 km

pražských Modřanech jižně od centra hlavního města se na východním břehu řeky Vltavy rozkládá přírodní památka Modřanská rokle, která už v 19. století bývala oblíbeným výletním cílem Pražanů.

Dnes si ji návštěvníci mohou prohlédnout a něco nového se dozvědět díky hezké naučné stezce, která jí prochází. Naučná stezka Modřanská rokle je dlouhá 3 kilometry a vešlo se na ni celkem 7 zastavení s informačními tabulemi, jež seznamují hlavně se zajímavou přírodou, geologií a historií rokle a jejími rostlinnými a zvířecími obyvateli.

Trasa začíná na spodním konci Modřanské rokle u areálu Spartaku Modřany, odkud vede údolím Libušského potoka kolem soutoku Libušského a Písnického potoka až k rozcestí pod základní školou. Je nenáročná, vhodná i pro cyklisty a troufnout si na ni určitě můžou i rodiny s malými dětmi nebo rodiče s kočárky. Na trase je několik laviček, a dokonce i dětské hřiště.

zdroj: https://www.navylet.cz

Kontaktní Zoopark

vzdálenost 14 km

Zvole jižně od Prahy se bude líbit hlavně (ale nejen) rodinám s dětmi - čeká tady na ně totiž Kontaktní Zoopark, kde si mohou sáhnout na zvířata vskutku netradiční.

Zvolský zoopark se zaměřuje na exotická zvířata, jako jsou kočkovité šelmy nebo plazi, ale také další tvory, a to z celého světa. Mají tady několik pum, levharta a lva, ale také více než stovku plazů, v plánu je další rozšiřování. Zvířata je tady možné nejen pozorovat, ale také se jich dotknout a pomazlit se s nimi.

zdroj: https://www.navylet.cz

Hvězdárna Ondřejov

vzdálenost 14.4 km

Ondřejovská hvězdárna je hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který zde také sídlí. Areál observatoře je v letní sezoně (květen – září) přístupný veřejnosti každý víkend.

Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 kilometru. Exkurze trvá přibližně 2 hodiny a budovy nemají bezbariérový přístup.

Přijet můžete na kole, vlakem, autobusem nebo autem.

zdroj: https://www.navylet.cz

Branické skály - vyhlídka a naleziště zkamenělin

vzdálenost 16 km

Braníku na Praze 4, jen co by kamenem dohodil od Vltavy, se nachází Branické skály, jeden z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Přírodní památka leží v západní stráni vrchu Dobeška s bývalým lomem a lesoparkem stejného jména.

Podle pověsti tady kdysi existoval hrad a je zde ukrytý poklad, z dnešního pohledu jsou ale tím nejcennějším na celé oblasti zbytky skalní stepi a naleziště zkamenělin. Až do roku 1928 se v lomu těžil vápenec a za druhé světové války tady německá armáda vyrazila několik štol pro podzemní továrnu - v plánu je její zpřístupnění veřejnosti.

Návštěvníci se u Branické skály mohou těšit na hezkou naučnou stezku a zajímavou dřevěnou vyhlídkovou plošinu, navrženou architektem a hercem Davidem Vávrou, ale na své si tady přijdou i horolezci, na které tady čekají čtyři desítky lezeckých cest různé obtížnosti.

zdroj: https://www.navylet.cz
Znáte zajímavé místo, které jste navštívili a my ho tu nemáme?
Napište nám to 😎